Gulet Nedir

Ana Sayfa

Gulet Nedir

Gulet, Akdeniz sahilinde seyir için tümüyle tahta olarak üretilen, el yapımı, motorlu ve yelkenli teknedir. İlk olarak guletler balıkçıların ve sünger dalgıçlarının yakaladıklarını taşımaları için üretilmiştir. Bugün ise, lüks bir şekilde yeniden dizayn edilen guletler yatçılık tatilleri için kullanılmaktadır.

Klasik guletin yuvarlak kıçı ve gövdesinde odaları vardır. Ancak günümüzde ahşap gulet tanımlamasının altında, birçok yeni dizayn oluşturulmuştur. Orijinal guletin dizaynında bulunan yuvarlak kıç oda sayısını kısıtlamaktaydı. Dolayısıyla “ayna kıç” modelindeki yeni guletler daha popüler hale gelmiştir.

Bugün guletler büyük tatlı su tankı, yakıt tankı ve bir atık tankı içerir. Bunlar tekne üzerinde konforu artırmak için eklenmiştir. Ancak bu ekleme ile guletlerin ağırlığı artmış, dolayısıyla yelkenden çok gezi teknesine dönüşmüştür.

En sık kullanılan guletler 8 ila 18 kişinin kalabileceği, 4 ila 8 ikili/üçlü kabinli olanlardır. Her kabinde ya çift kişilik yatak, ya da çiftli - tekli ranza bulunmaktadır. Kabinlerde kıyafetlerinizi koyabileceğiniz bir dolap ve bir dizi çekmece bulunmaktadır. Her kabinde kendilerine ait banyo - tuvalet bulunmaktadır.

V-Go Yatçılık
V-Go Yatçılık

Guletin içinde ise salon, bar, kapalı restoran ve tam donanımlı mutfak bulunmaktadır. Kıç güvertede açık yemek ve yolcu salonu vardır. Yat hareket etmezken birçok güneşlenme yatağının bulunduğu ön güverte, bir gölgelik ile örtülmektedir.

Suya girip çıkmak için kullanılan merdiven düz bir hat izleyerek denizin içine kadar inmektedir. Yatta elektrik 12v/24v arasında bulunduğundan, elektrikli traş makinesi, kamera, telefon şarjı, taşınabilir bilgisayar gibi eşyalar getirecekseniz bunu göz önünde bulundurmalısınız. Elektrikli aletler sadece yat karaya bağlı iken kullanılabilmektedir. Bazı guletlerimizde klimalı ve jenaratoru olanlarda 220 volt elektrik servisi bulunmaktadır.

Bunun yanında gulette içecekleri soğuk tutmak için bir buzdolabı, CD çalar, masa oyunları, şnorkel, maske ve balıkçılık gereçleri bulunmaktadır. Dilerseniz tutacağınız balıklar akşam yemeğiniz için size özel olarak zevkle pişirilecektir. Küçük dıştan motorlu bir motor, bir gemi radyosu, mobil telefon ve can yeleği de yatta bulunmaktadır.

Tüm yatlar hükümetçe onaylanmıştır ve vasıflı kaptanlar tarafından kullanılmaktadır.

V-Go Yatçılık
V-Go Yatçılık